Het Gerechtshof Amsterdam heeft een kopstuk van het Nederlandse notariaat op de vingers getikt vanwege zijn rol bij het ten gelde maken, in 2007, van de buitenlandse boedel van de Russische oliegigant Yukos.
De notaris heeft, net als twee andere Nederlandse notarissen waar nog tuchtrechtelijke procedures tegen lopen, de Russische curator Eduard Rebgun en staatsoliemaatschappij Rosneft, geholpen om de buitenlandse boedel van de failliete oliegigant Yukos te gelde te maken, bestuurders te ontslaan en statuten te wijzigen. De buitenlandse bezittingen van Yukos zijn in die BV’s ondergebracht en is naar schatting twee miljard dollar waard. Het Gerechtshof legt de notaris nu een sanctie op omdat hij een notariële akte heeft gemaakt waarmee curator Rebgun beslagen kon leggen.Het rechtscollege van oordeel dat de notaris geen “deugdelijk onderzoek” heeft ingesteld naar de vraag of zijn cliënt wel bevoegd was om als curator op te treden. De affaire is pikant, ook omdat Yukos Finance BV, het Nederlandse onderdeel van de failliete Russische staatsoliemaatschappij Yukos, Nederlandse notarissen in de zomer van 2007 in krantenadvertenties waarschuwde niet in zee te gaan met de Russische curator die de BV wilde verkopen.

Zie ook: ECLI:NL:TNOKAMS:2009:YC0311

Bron:
http://www.linkedin.com/news?viewArticle=&articleID=334858653&gid=54881&type=news&item=334858653&articleURL=http%3A%2F%2Fwww%2Eadvocatie%2Enl%2Fpage%3F1%2C4639&urlhash=OPXy&goback=%2Egde_54881_news_334858653