Beste lezer,
Sommige mensen hebben wel eens kritiek op de Europese Unie. Het kost te veel, je hebt er weinig aan en Brussel bemoeit zich overal mee. Maar er zijn ook positieve dingen te melden over Brussel.
Zo is de Europese Commissie bezig met een regeling over internationaal erfrecht en dat is van groot belang nu steeds meer mensen over de landsgrenzen heen gaan, bijvoorbeeld door in het buitenland bezittingen te hebben of in een ander land te werken, dan waar ze wonen.
Onder de voorgestelde regeling zou het recht gelden van het land waar iemand het laatst zijn verblijfplaats had. Daarvan kan je echter afwijken door in je testament het recht van een ander land te kiezen, maar dat moet dan wel weer het land zijn waarvan je de nationaliteit hebt.
Dat maakt het al een stuk overzichtelijker, maar er is ook nog eens voor gekozen dat het niet uitmaakt of je bezittingen slechts in twee verschillende landen liggen of in meerdere. Op al die bezittingen zou maar één regeling van toepassing zijn, namelijk van het land waar je je laatste verblijfplaats hebt of (als je er voor kiest) het land waarvan je onderdaan bent.
Dan zijn we er nog niet. Want er is ook in het voorstel opgenomen dat dit recht zowel het antwoord geeft op de vraag wie erfgenaam is als op de vraag hoe de erfenis afgewikkeld moet worden.
Maar helaas is het zo dat deze vereenvoudiging is opgenomen in een voorstel verordening. Het kan dan ook nog een tijd duren voordat dit ook echt in werking treedt. Tenslotte mogen alle lidstaten van de Europese Unie en diverse adviesorganen nog hun zegje doen en pas dan zal de commissie de verordening daadwerkelijk vaststellen.
Tot die tijd moet u zich goed laten adviseren over Internationaal Privaat Recht (IPR) als u in meerdere landen in de Europese Unie bezittingen heeft, niet woont in het Europese land waar u onderdaan van bent of als u meer dan één nationaliteit hebt.
